Home › Blog › Badkamer stucen
Dienst · Stucwerk & afwerking

Badkamer stucen in 2026: kosten per m², welk stucwerk tegen water kan en waar het misgaat

Een badkamer stucen is de snelste manier naar een rustige, naadloze badkamer: geen voegen, geen tegelraster, minder plekken waar schimmel zich nestelt. Maar een badkamer is de natste ruimte van het huis, en gewoon gipsstuc houdt daar geen twee winters stand. De keuze van het materiaal bepaalt alles: van vochtbestendige pleister voor €35 per m² buiten de douche tot tadelakt of beton ciré voor €130 tot €180 per m² in de douchezone zelf. In deze gids leest u wat badkamer stucen in 2026 kost per m² en per badkamer, welke soorten stucwerk er zijn en welke daarvan écht waterdicht zijn, of u over bestaande tegels heen kunt stucen, hoe het werk in zes stappen verloopt, wat de 9%-btw-regel u oplevert en wanneer u het beter aan een stukadoor overlaat. Wij stucen zelf, als onderdeel van een complete renovatie of als losse klus, met één vaste prijs.

Stukadoor brengt decoratief stucwerk aan op een badkamerwand

Badkamer stucen kosten 2026: de prijzen in het kort

Soort stucwerkPrijs per m² (incl. arbeid, 2026)Geschikt voor
Vochtbestendige pleister, sausklaar (cementgebonden of vochtwerend gips)€35 – €60Wanden buiten de douche, plafond
Spachtelputz / sierpleister (vochtwerend)€35 – €55Wanden buiten de douche
Betonstuc (decoratief, gesealed)€80 – €120Wanden, plafond; douche alleen met extra sealer
Microcement€90 – €150Alles, ook douche en vloer, ook over tegels
Beton ciré€90 – €160Alles; douchezone €110 – €150
Tadelakt (Marokkaanse kalkstuc)€130 – €180Douche, wanden, hammam-look
Plafond stucen (vochtbestendig, sausklaar)€30 – €50Elke badkamer
Meerprijs over bestaande tegels (egaliseren, primer, gaas)+ €10 – €25Alle decoratieve soorten

Een complete badkamer van 6 m² (circa 22 m² wand en 6 m² plafond) kost sausklaar en vochtbestendig gestuukt €900 – €1.500; met de douchezone in beton ciré of microcement en de rest sausklaar €2.400 – €3.800; volledig in beton ciré, microcement of tadelakt €3.000 – €5.400. Alle prijzen zijn inclusief arbeid, materiaal, afplakken en opruimen, exclusief sauswerk en sanitair. Stucwerk aan een woning ouder dan twee jaar valt onder het 9%-btw-tarief op arbeid.

Welk stucwerk kan in de badkamer, en welk niet?

De vraag is niet óf u de badkamer kunt stucen, maar waarmee. Gewone gipspleister (het standaardstucwerk in woonkamer en slaapkamer) zuigt vocht op, zet uit en laat binnen een paar jaar los of gaat schimmelen. Voor een badkamer bestaan drie families materiaal.

MateriaalHoe waterbestendigAfwerkingPrijs per m²Ons advies
Vochtwerende gipspleister (bijv. Knauf MP75 Diamant, Rotband + vochtwerende primer)Spatwaterbestendig, niet waterdichtSausklaar, daarna latex of badkamerverf€35 – €50Buiten de douchezone, boven 1,20 m
Cementgebonden pleister (Knauf Betonstuc, Omnicol cementpleister)Vochtbestendig, geschikt als ondergrond voor tegels of waterdichtingSausklaar of basis voor decoratief werk€40 – €60Hele badkamer buiten de directe straal
Kalkstuc / kalkhennepVochtregulerend, ademend, schimmelremmendMat, natuurlijk; sauzen met kalkverf€45 – €75Oude en monumentale woningen, buiten de douche
Betonstuc (decoratief)Waterdicht na sealerBetonlook met spaanbeeld€80 – €120Wanden en plafond, sealer in douche verplicht
MicrocementWaterdicht als systeem (2-componenten sealer)Naadloos, dun (2 – 3 mm), 40+ kleuren€90 – €150Douche, vloer, over tegels
Beton ciréWaterdicht na PU- of epoxysealerAmbachtelijk, meer textuur dan microcement€90 – €160Douche en wanden, "doosje-effect"
TadelaktVan nature waterafstotend, gepolijst met olijfzeepGlanzend, organisch, hammam€130 – €180Douche en wanden; vraagt een specialist

Vuistregel: alles wat dagelijks direct nat wordt (de douchewanden tot 2,10 m, de wand achter het bad, de douchevloer) vraagt een gesealed decoratief systeem of tegels. Alles daarbuiten mag met een vochtbestendige pleister en goede badkamerverf. Onze meest gekozen combinatie in 2026 is precies die mix: beton ciré of microcement in de douche, vochtbestendig sausklaar stucwerk op de overige wanden en het plafond. Dat geeft de naadloze look waar het telt, voor ongeveer 40% minder dan een badkamer die volledig decoratief gestuukt is. Wilt u de betonlook door de hele badkamer, lees dan onze gids over badkamer stucen met betonlook.

Naadloos gestuukte badkamerwanden in betonlook met inloopdouche en raam

Per zone: wat kan waar?

ZoneBelastingGeschikt stucwerkNiet doen
Douchewanden en douchevloerDagelijks stromend waterMicrocement, beton ciré, tadelakt (met kimband in de hoeken en sealer); of tegelsGipspleister, betonstuc zonder sealer, sierpleister
Wand achter bad / wastafelSpatwaterAlle decoratieve soorten; vochtbestendige pleister met badkamerverf kan tot 1,20 m boven de wastafelOngeverfd gipsstuc
Overige wandenDamp en condensVochtbestendige gips- of cementpleister, kalkstuc, spachtelputzStandaard gipsstuc zonder vochtwerende primer
PlafondCondensVochtbestendige pleister of spackspuiten; betonstuc voor het "doosje-effect"Structuurspuitwerk op gips in een badkamer zonder goede ventilatie
ToiletruimteLaagAlles, ook microcement over bestaande tegels (€800 – €1.300 compleet)—

Kosten per m² en per badkamer uitgewerkt

Stukadoors rekenen per m² wand- of plafondoppervlak, niet per m² vloer. Een badkamer van 6 m² met een plafondhoogte van 2,60 m heeft, na aftrek van deur en raam, al snel 20 tot 24 m² wand. Reken daar het plafond bij en u zit op 26 tot 30 m² te stuken. Dat verklaart waarom een "kleine" badkamer toch snel €1.000 kost.

BadkamerOppervlak te stukenSausklaar vochtbestendigMix: douche decoratief, rest sausklaarVolledig decoratief (beton ciré / microcement)
Toilet (1,5 m²)± 10 m² wand + 1,5 m² plafond€450 – €700—€800 – €1.300
Kleine badkamer (4 m²)± 16 m² wand + 4 m² plafond€700 – €1.100€1.900 – €2.900€2.200 – €3.600
Gemiddelde badkamer (6 m²)± 22 m² wand + 6 m² plafond€900 – €1.500€2.400 – €3.800€3.000 – €5.400
Ruime badkamer (8 m²)± 26 m² wand + 8 m² plafond€1.100 – €1.800€2.900 – €4.500€3.600 – €6.200
Alleen douchezone (2 wanden + vloer, ± 8 m²)8 m²—€900 – €1.400€900 – €1.400

Alle bedragen inclusief arbeid, materiaal, primer, afplakken en opruimen, en inclusief btw (9% op arbeid bij woningen ouder dan twee jaar, 21% op materiaal). Exclusief: sauswerk na sausklaar stucwerk (€8 – €15 per m²), slopen van oude tegels (€15 – €30 per m² inclusief afvoer), nieuw sanitair en kitwerk. In een complete badkamerrenovatie valt het stucwerk onder de post "waterdichting en afwerking", die gemiddeld 15% van het budget is.

Stucen over tegels: wanneer het kan

De populairste vraag van 2026: kan ik de oude tegels laten zitten en er overheen stucen? Ja, mits aan vier voorwaarden is voldaan. De tegels zitten vast (klopproef: geen holle klank), de ondergrond is droog (vochtmeting), de wand is vlak (grote reliëftegels of mozaïek vragen een extra uitvlaklaag) en u kiest een systeem dat ervoor gemaakt is. Dat laatste betekent in de praktijk microcement of beton ciré met een hechtprimer met kwartszand en een wapeningsgaas in de eerste laag, zodat de voegen niet doortekenen. Gewone gipspleister over tegels is geen optie: het hecht niet en scheurt op de voegen.

De besparing zit in het slopen: geen puin, geen stof, geen dagen zonder badkamer, en geen risico dat er onder de tegels een leidingwerk-verrassing wacht. Over tegels stucen kost €10 tot €25 per m² meer aan voorbereiding dan stucen op een kale wand, maar bespaart €15 tot €30 per m² aan sloop en afvoer plus twee tot drie werkdagen. In onze gidsen microcement over tegels en beton ciré over tegels staan de stappen en prijzen per toepassing; voor een complete aanpak zonder slopen leest u badkamer renoveren zonder breken.

Gestuukte badkamer met vrijstaand bad en groot raam, wanden en plafond in één naadloze afwerking

Zo verloopt badkamer stucen: zes stappen

StapWat er gebeurtDuur
1. Opname en vochtmetingOndergrond beoordelen (klopproef, vochtmeter), zones bepalen, kleurstaal in uw eigen licht1 uur
2. VoorbereidenSanitair afplakken of demonteren, oude kit verwijderen, losse delen afsteken, scheuren uitfrezen, ontvetten½ dag
3. Primer en waterdichtingHechtprimer (met kwartszand op tegels), kimband in alle hoeken en rond doorvoeren, vloeibare waterdichting in de douchezone½ dag + droogtijd
4. BasislaagUitvlakken, wapeningsgaas inbedden (decoratief werk), eerste laag pleister1 dag
5. AfwerklaagSausklaar: tweede laag en glad afwerken. Decoratief: twee tot drie finishlagen in kleur, schuren tussendoor1 – 2 dagen
6. Sealer en opleveringDecoratief werk: twee lagen 2-componenten sealer; tadelakt: polijsten en zepen. Kitwerk terugzetten, oplevering1 dag + uitharden

Reken voor sausklaar stucwerk op twee tot drie werkdagen, voor een decoratieve badkamer op vier tot zes. Het meeste daarvan is droogtijd: elke laag moet uitharden voor de volgende erop kan. Douchen kan bij decoratief werk pas vijf tot zeven dagen na de laatste sealerlaag; sausklaar stucwerk moet twee tot vier weken drogen voordat het gesausd wordt. Wie de badkamer tussendoor niet kan missen, laat het stucwerk meelopen in een complete verbouwing, waarin de droogtijden samenvallen met het installatiewerk.

Badkamer met gestuukte wanden in warme tint, vrijstaand bad en inloopdouche

Stucwerk of tegels: de eerlijke vergelijking

CriteriumDecoratief stucwerk (microcement / beton ciré)Tegels (midden-segment)
Prijs per m² incl. arbeid€90 – €160€80 – €150 (tegel €25 – €60 + zetten €40 – €70 + lijm/voeg)
VoegenGeen: niets om schoon te maken of te vervangenVoegen vervuilen en moeten na 10 – 15 jaar opnieuw
Over bestaande tegelsJa, zonder slopenAlleen tegel-over-tegel tot een beperkte hoogte, zelden fraai
KrasbestendigheidMatig; sealer elke 5 – 8 jaar opfrissenHoog; geglazuurd keramiek is nagenoeg onverslijtbaar
Kleur en reparatieElke kleur, maar een reparatie blijft zichtbaarVaste collecties; één tegel vervangen kan onzichtbaar
Afhankelijkheid van vakmanschapZeer hoog: het spaanbeeld ís het eindresultaatHoog, maar fouten zijn eerder te herstellen
Levensduur15 – 20 jaar25 – 40 jaar

Per m² ontlopen de twee elkaar weinig. De winst van stucwerk zit in de uitstraling, het ontbreken van voegen en de mogelijkheid om niet te slopen; de winst van tegels in hardheid en levensduur. Daarom combineren wij ze vaak: tegels op de vloer (slijtvast, antislip R10/R11) en stucwerk op de wanden. Twijfelt u over de nadelen van de decoratieve varianten, lees dan de nadelen van beton ciré voordat u kiest.

9% btw en wat de prijs verder bepaalt

Stukadoorswerk aan een woning die ouder is dan twee jaar valt in Nederland onder het verlaagde btw-tarief van 9% op de arbeid (net als schilderen en behangen); het materiaal blijft 21%. Bij stucwerk is arbeid 60 tot 75% van de prijs, dus dat scheelt al snel €100 tot €300 op een badkamer. Vraag uw stukadoor om arbeid en materiaal apart op de factuur te zetten. Let op: het verlaagde tarief geldt voor stucwerk, niet voor tegelwerk of installatiewerk.

Wat de prijs verder omhoog of omlaag duwt: de staat van de ondergrond (losse delen, oude lijmresten, scheuren), het aantal hoeken, nissen en doorvoeren (een badkamer met twee nissen en een inbouwreservoir is meer werk dan een rechthoekig doosje), het demonteren en terugplaatsen van sanitair, de bereikbaarheid (een zolderbadkamer zonder lift), en bij decoratief werk de kleurkeuze: donkere kleuren vragen een extra laag. Een stukadoor rekent €45 – €65 per uur en vaak een minimum van een dagdeel; losse kleine klussen zijn daardoor relatief duur.

Waar het misgaat bij badkamer stucen

ProbleemOorzaakZo voorkomt u het
Stuc laat los of bladdert binnen een jaarGipspleister in de natte zone, of geen vochtwerende primerCementgebonden of gesealed systeem in de douche; primer altijd
Schimmel in de hoeken en bovenaanTe weinig afzuiging; vocht blijft na het douchen hangenEerst de ventilatie op orde (14 dm³/s, nalooptijd), dan pas stuken
Oud tegelraster tekent doorGeen wapeningsgaas of te dunne uitvlaklaag over tegelsGaas in de basislaag, voegen vullen, bij brede voegen dubbele uitvlaklaag
Kalk- en zeepvlekken in de doucheSealer te dun of niet 2-componentenTwee volle lagen PU- of epoxysealer; dagelijks aftrekken
Scheuren langs plafond en kozijnWerking van de constructie, geen kimband of dilatatieKimband in alle hoeken, dilatatie met kit op overgangen
Zichtbare aanzetten en wolkenOnervaren applicateur, te snel gewerktVraag foto's van eerder werk en een proefvlak van 1 m²

Onderhoud en levensduur

Sausklaar stucwerk met een goede badkamerverf gaat 10 tot 15 jaar mee en wordt dan opnieuw gesausd; de pleister zelf gaat decennia mee als hij droog blijft. Decoratief stucwerk (microcement, beton ciré, betonstuc) vraagt een pH-neutrale reiniger (geen chloor, geen schuurmiddel), dagelijks aftrekken van de douchewanden en een nieuwe sealerlaag elke vijf tot acht jaar (€15 – €25 per m²). Tadelakt wordt onderhouden met olijfzeep die tegelijk reinigt en voedt. Goed onderhouden gaat decoratief stucwerk 15 tot 20 jaar mee; tegels halen 25 tot 40 jaar.

Zelf doen of laten doen?

KlusZelf doenLaten doenOns advies
Plafond en wanden buiten de douche, sausklaar€8 – €15 per m² materiaal, 2 – 3 dagen inclusief leren€35 – €60 per m²Kan, als u strak kunt werken; oneffenheden zie je in strijklicht
Spachtelputz / sierpleister buiten de douche€10 – €20 per m² materiaal€35 – €55 per m²Goed te doen voor een handige klusser; structuur vergeeft veel
Microcement / beton ciré op een droge wand of in het toilet€45 – €70 per m² materiaal + €100 – €200 gereedschap€90 – €160 per m²Mogelijk, accepteer een ander spaanbeeld dan van een vakman
Douchezone (wand of vloer) in decoratief stucwerkAfgeraden€110 – €190 per m²Laten doen: kimnaad, afschot en sealer moeten waterdicht zijn en een fout ziet u pas als het water erachter zit
TadelaktAfgeraden€130 – €180 per m²Laten doen: polijsttechniek vraagt jaren ervaring

Veelgestelde vragen over badkamer stucen

Wat kost het stucen van een badkamer?

In 2026 kost sausklaar, vochtbestendig stucwerk €35 tot €60 per m² inclusief arbeid; decoratief werk zoals microcement of beton ciré €90 tot €160 per m² en tadelakt €130 tot €180 per m². Een gemiddelde badkamer van 6 m² (circa 22 m² wand plus plafond) kost sausklaar €900 tot €1.500, met de douche in beton ciré en de rest sausklaar €2.400 tot €3.800, en volledig decoratief €3.000 tot €5.400.

Kan ik een badkamer stucen in plaats van tegelen?

Ja, mits u in de natte zone een waterdicht systeem kiest: microcement, beton ciré of tadelakt met kimband en een 2-componenten sealer. Buiten de douche volstaat een vochtbestendige gips- of cementpleister met badkamerverf. Gewone gipspleister kan niet in de badkamer. Veel klanten combineren: tegels op de vloer, stucwerk op de wanden.

Welk stucwerk is waterdicht?

Microcement en beton ciré zijn waterdicht nadat ze met een 2-componenten PU- of epoxysealer zijn afgewerkt; tadelakt is van nature waterafstotend door de gepolijste kalk en olijfzeep. Betonstuc wordt waterdicht met een sealer maar is minder flexibel. Vochtwerende gipspleister en cementpleister zijn vochtbestendig, niet waterdicht: ze kunnen tegen damp en spatwater, niet tegen dagelijks stromend water.

Kan ik stucen over bestaande badkamertegels?

Ja, met microcement of beton ciré, als de tegels vastzitten, de ondergrond droog en vlak is en er een hechtprimer met kwartszand plus wapeningsgaas wordt gebruikt zodat de voegen niet doortekenen. Reken op €10 tot €25 per m² extra voorbereiding, maar u bespaart slopen (€15 tot €30 per m²) en twee tot drie werkdagen. Gewone pleister over tegels hecht niet.

Hoe lang duurt het stucen van een badkamer en wanneer kan ik weer douchen?

Sausklaar stucwerk duurt twee tot drie werkdagen en moet daarna twee tot vier weken drogen voordat u sauzt; douchen kan na enkele dagen als de douchezone betegeld is. Decoratief stucwerk duurt vier tot zes werkdagen inclusief droogtijd tussen de lagen; douchen kan vijf tot zeven dagen na de laatste sealerlaag.

Geldt het 9%-btw-tarief voor badkamer stucen?

Ja. Stukadoorswerk aan een woning ouder dan twee jaar valt onder 9% btw op de arbeid; het materiaal blijft 21%. Omdat arbeid 60 tot 75% van de stucprijs is, scheelt dat al snel €100 tot €300 op een badkamer. Laat arbeid en materiaal apart op de factuur zetten. Het verlaagde tarief geldt niet voor tegelwerk of installatiewerk.

Wat is het verschil tussen microcement, beton ciré en tadelakt?

Microcement is een dun (2 tot 3 mm), kunstharsgebonden systeem dat in de fabriek is afgestemd en overal kan, ook op de vloer en over tegels; beton ciré is ambachtelijker, dikker en met meer textuur, iets duurder in de douchezone; tadelakt is Marokkaanse kalkstuc die gepolijst en met olijfzeep behandeld wordt, glanzend en organisch, het duurst en het meest afhankelijk van de vakman. Prijzen: €90 – €150, €90 – €160 en €130 – €180 per m².

Kan ik mijn badkamer zelf stucen?

Wanden en plafond buiten de douche sausklaar stuken of met spachtelputz afwerken kan een handige klusser zelf; materiaal kost €8 tot €20 per m². Microcement of beton ciré op een droge wand of in het toilet is mogelijk als u een ander spaanbeeld accepteert dan van een vakman. De douchezone en tadelakt raden wij af om zelf te doen: kimnaad, afschot en sealer moeten waterdicht zijn en een fout ziet u pas als het water al achter de laag zit.

Ook interessant

Badkamer stucen met betonlook

Microcement, beton ciré of betonstuc door de hele badkamer: techniek, kleuren, zones en prijzen van de betonlook-variant.

Lees meer →

Badkamer verbouwen & renoveren 2026

Stappenplan, doorlooptijd en kosten van een complete verbouwing, inclusief stucwerk, waterdichting en ventilatie.

Lees meer →

Badkamer renovatie kosten 2026

Alle prijstabellen per formaat, stijl en onderdeel: het startpunt voor uw budget.

Lees meer →

Uw badkamer laten stucen?

Vraag een gratis offerte aan. Wij meten vocht en ondergrond, adviseren eerlijk over sausklaar, microcement, beton ciré of tadelakt per zone en u ontvangt één vaste prijs per m², inclusief kleurstaal in uw eigen badkamer.

Gratis offerte aanvragen
Gratis & vrijblijvend

Vraag uw gratis offerte aan

Vertel ons kort over uw badkamer en ontvang een vrijblijvende prijsindicatie. Transparant, zonder verplichtingen.

  • Vaste all-in prijzen, geen verrassingen
  • Werkzaam in heel Nederland

Liever direct contact? Mail naar info@debadkamerrenovatie.nl.

Gratis offerte aanvragen

3 korte vragen · gratis · vrijblijvend

Kies eerst het type project.

Vul uw postcode en plaats in.

Vul naam, telefoon en een geldig e-mailadres in, en ga akkoord met het delen van uw aanvraag.

Gratis en vrijblijvend. Uw gegevens worden gebruikt om uw aanvraag te behandelen en gedeeld met de aangesloten renovatiepartner die uw offerte verzorgt — zie onze privacyverklaring.

✓

Aanvraag ontvangen!

Bedankt. U ontvangt van ons een vrijblijvende prijsindicatie.

Gratis offerte →