Home › Blog › Vloerverwarming badkamer
Vloerverwarming · Comfort & techniek

Vloerverwarming in de badkamer in 2026: kosten per m², elektrisch of water en wat wij adviseren

Een koude tegelvloer op een winterochtend is de meest genoemde ergernis in onze offertegesprekken. Vloerverwarming in de badkamer lost dat op en doet meer dan warme voeten geven: de vloer droogt sneller, de kans op schimmel in voegen en kit daalt en een radiator aan de wand wordt vaak overbodig, wat ruimte oplevert in een kleine badkamer. De vraag is niet óf u vloerverwarming neemt, maar welk systeem: een elektrische mat onder de tegels, een watergevoerd systeem dat in de bestaande dekvloer wordt gefreesd, of nieuwe leidingen in een nieuwe dekvloer. Elk systeem heeft een eigen prijs per m², opbouwhoogte en verbruik. In deze gids zetten we de kosten per m² en per badkamer in 2026 op een rij, vergelijken we elektrisch met water, rekenen we het verbruik voor u uit en leggen we uit hoe de aanleg binnen een badkamerrenovatie verloopt.

Vloerverwarming badkamer: de prijzen in het kort

SysteemPrijs per m² (all-in, 2026)Badkamer 6 m², compleet
Elektrische verwarmingsmat onder tegels of gietvloer (incl. thermostaat, aansluiten)€95 – €150€650 – €950
Watergevoerd, gefreesd in de bestaande dekvloer (incl. verdeler & aansluiten op cv)€35 – €45 frezen + €350 – €700 verdeler€600 – €1.000
Watergevoerd in nieuwe dekvloer (bij renovatie waarbij de vloer eruit gaat)€45 – €70 + verdeler€650 – €1.150
Droogbouw op houten vloer (systeemplaten, geen natte dekvloer)€90 – €140 + verdeler€900 – €1.500
Meerprijs egaliseren (oneffen of beschadigde ondervloer)+ €15 – €30+ €90 – €180

Richtprijzen oktober 2026 inclusief materiaal, arbeid en btw, exclusief de nieuwe vloerafwerking (tegels of gietvloer). Gebaseerd op onze offertes en actuele tarieven van Nederlandse installateurs. Bij een complete badkamerrenovatie vervallen voorrijkosten en dubbel voorbereidingswerk; u ontvangt dan één vaste prijs voor het geheel.

Vraag een vaste prijs voor uw badkamer aan →

Vloerverwarming badkamer: gefreesde sleuven met verwarmingsslang in de dekvloer, klaar voor de nieuwe tegelvloer

Welk systeem past bij uw badkamer?

De keuze voor vloerverwarming in de badkamer hangt af van drie dingen: wat er met de huidige vloer gebeurt, wat uw verwarmingsbron is en of de vloerverwarming de enige warmtebron moet worden. Blijft de dekvloer liggen en komt er alleen een nieuwe afwerking op? Dan kiest u tussen een elektrische mat en frezen. Gaat de vloer er tijdens de renovatie compleet uit, dan is een watergevoerd systeem in de nieuwe dekvloer de meest logische en goedkoopste route per m². Heeft u een houten verdiepingsvloer zonder cementdekvloer, dan is frezen uitgesloten en kijkt u naar een elektrische mat of een droogbouwsysteem.

De vier systemen vergeleken

Elektrische matWater, gefreesdWater, nieuwe dekvloerDroogbouw
Opbouwhoogte3 – 5 mm0 mm (in de vloer)60 – 80 mm dekvloer20 – 35 mm
Opwarmtijd15 – 30 min1 – 2 uur2 – 4 uur45 – 90 min
VerbruikHoogst (stroom)Laag (cv/warmtepomp)LaagLaag
Hoofdverwarming mogelijk?Alleen bij goede isolatieJaJaJa
Doorlooptijd aanleg½ dag1 dagBinnen de renovatie (droogtijd dekvloer 2 – 4 wk)1 dag
Vereiste ondergrondElke vaste, vlakke vloerCementdekvloer ≥ 3,5 cmNieuwe vloeropbouwHouten of bestaande vloer
Meest gekozen bijKleine badkamer, snelle renovatie, comfortwarmteBestaande dekvloer, radiator wegComplete verbouwing, warmtepompVerdieping met houten balklaag

Kort samengevat: wie de badkamer renoveert zonder de dekvloer te slopen, kiest in 2026 bijna altijd tussen een elektrische vloerverwarmingsmat en vloerverwarming frezen. De mat wint op opwarmtijd en aanschaf, frezen wint op verbruik en op de mogelijkheid om de radiator helemaal weg te halen. Bij een complete verbouwing met nieuwe dekvloer zit watergevoerd standaard in ons voorstel, zeker als er een warmtepomp is of komt.

Kosten vloerverwarming badkamer per m² en per badkamer (2026)

De prijs per m² zegt in een badkamer minder dan in een woonkamer: de oppervlakte is klein, dus vaste posten als de thermostaat, de verdeler en het aansluiten wegen zwaar mee. Een badkamer van 4 m² is daardoor per m² duurder dan een van 10 m². Hieronder de totaalprijzen voor de twee meest gekozen systemen, zoals wij ze in 2026 in onze offertes zien.

Totaalprijs per badkamerformaat

OppervlakteElektrische mat (incl. thermostaat, aansluiten)Water gefreesd (incl. verdeler, aansluiten cv)
3 m² (toilet of douche-ruimte)€450 – €650€500 – €850
4 m²€500 – €750€525 – €900
6 m² (gemiddelde badkamer)€650 – €950€600 – €1.000
8 m²€800 – €1.200€650 – €1.100
10 m² (ruime badkamer)€950 – €1.400€700 – €1.200

Richtprijzen oktober 2026, inclusief btw, exclusief tegelwerk of gietvloer. Bij frezen gaan wij uit van een cementdekvloer van minimaal 3,5 cm; bij de elektrische mat van een vlakke, draagkrachtige ondergrond. Boven de 8 m² wordt water per m² duidelijk voordeliger; onder de 5 m² is de elektrische mat meestal de scherpste prijs.

Bijkomende kosten waar u rekening mee houdt

PostRichtprijs 2026Wanneer van toepassing
Thermostaat met vloersensor (klok of wifi)€90 – €250Elektrische mat; bij water als aparte zone
Verdeler + aansluiten op cv of warmtepomp€350 – €700Watergevoerd systeem
Extra groep in de meterkast€150 – €300Elektrische mat boven ± 1.500 W of volle groepenkast
Egaliseren ondervloer€15 – €30 per m²Oneffen of beschadigde dekvloer
Isolatieplaat onder de mat (6 – 10 mm)€12 – €20 per m²Begane grond zonder vloerisolatie
Radiator verwijderen en leidingen afdoppen€120 – €250Als vloerverwarming de radiator vervangt
Nieuwe tegelvloer (materiaal + arbeid)€80 – €150 per m²Altijd bij vloerverwarming in bestaande badkamer
Gietvloer als afwerking€110 – €180 per m²Alternatief voor tegels, zie gietvloer badkamer

Wilt u weten waar vloerverwarming binnen het totale budget van een renovatie valt? Op onze pagina badkamer renovatie kosten staat de complete kostenverdeling per onderdeel, van sanitair tot tegelwerk, inclusief de post vloerverwarming.

Moderne badkamer met grote vloertegels en vloerverwarming, inloopdouche en zwevend badmeubel

Wat kost vloerverwarming in de badkamer per maand?

Dit is de vraag die het vaakst in de zoekresultaten terugkomt en het antwoord verschilt sterk per systeem. Een elektrische mat zet stroom één-op-één om in warmte en stroom is per kWh de duurste energie in huis. Een watergevoerd systeem draait mee op uw cv-ketel of warmtepomp, waarbij een warmtepomp uit 1 kWh stroom drie tot vier kWh warmte haalt. Hieronder een rekenvoorbeeld voor een badkamer van 6 m² die dagelijks drie uur op comforttemperatuur staat, met een stroomprijs van €0,30 per kWh en een gasprijs van €1,30 per m³.

Systeem (6 m², 3 uur per dag)Per dagPer maandPer stookseizoen (7 mnd)
Elektrische mat 150 W/m² (thermostaat schakelt ± 50% van de tijd)± €0,40€10 – €14€70 – €95
Watergevoerd op cv-ketel (gas)± €0,18€4 – €7€30 – €50
Watergevoerd op warmtepomp± €0,12€3 – €5€20 – €35

Rekenvoorbeeld, geen garantie: het werkelijke verbruik hangt af van isolatie, de ingestelde temperatuur, de vloerafwerking en of de badkamer ook met een radiator wordt verwarmd. Wie de elektrische mat de hele dag aan laat staan in een slecht geïsoleerde badkamer, komt makkelijk op het dubbele uit.

De conclusie uit dit rekenvoorbeeld is helder: voor comfortwarmte in een kleine badkamer is het verschil van €5 à €8 per maand nauwelijks doorslaggevend, zeker tegenover de lagere aanlegkosten en de snelle opwarmtijd van een elektrische mat. Moet de vloer de hele badkamer verwarmen en gaat de radiator eruit, dan loopt het verschil in verbruik over tien jaar op tot €500 – €800 en wint water. Een uitgebreide berekening van het stroomverbruik, met tabellen per oppervlakte, staat op onze pagina over elektrische vloerverwarming in de badkamer.

Hoofdverwarming of comfortverwarming: kan de radiator weg?

Bij bijna elke badkamerrenovatie krijgen wij de vraag of de radiator of de designradiator kan verdwijnen. Het antwoord hangt af van het warmteverlies van de ruimte. Een badkamer van 6 m² in een woning van na 2000, met dubbel glas en geïsoleerde buitenmuren, verliest grofweg 60 tot 80 W per m². Een watergevoerde vloer levert bij een normale aanvoertemperatuur 80 tot 100 W per m² en een elektrische mat van 150 of 200 W per m² nog meer. Op papier kan de radiator dan weg. In de praktijk adviseren wij in drie situaties om toch een (kleine) wandverwarming te houden:

  • Badkamer aan een buitenhoek of onder een plat dak met weinig isolatie: het warmteverlies loopt op tot 120 W per m², meer dan de vloer alleen levert.
  • Grote raampartij of oud enkel glas: koudeval bij het raam maakt de ruimte oncomfortabel, ook al is de vloer warm.
  • Handdoeken drogen: een vloer droogt geen handdoeken. Een elektrische handdoekradiator van 300 tot 500 W is dan een praktische aanvulling.

Bij een elektrische mat als enige warmtebron komt daar het verbruik bij: 6 m² × 150 W is 900 W, en om een slecht geïsoleerde badkamer op temperatuur te houden draait die mat uren per dag. Dan is een gefreesde of ingestorte watervloer de verstandiger keuze, of de combinatie van een elektrische mat voor de vloer en een kleine radiator voor de ruimte. In onze offerte zetten wij het warmteverlies van uw badkamer naast het vermogen van het systeem, zodat u niet achteraf ontdekt dat de badkamer niet warm wordt.

Gerenoveerde badkamer zonder radiator: vloerverwarming onder grote tegels en een handdoekradiator aan de wand

Vloerverwarming combineren met tegels, gietvloer of pvc

Vloerverwarming werkt het best onder een afwerking die warmte goed geleidt. Keramische tegels en natuursteen zijn ideaal: ze nemen de warmte snel op en geven die gelijkmatig af. Een gietvloer werkt eveneens uitstekend, mits de gietvloer-leverancier het systeem goedkeurt en de vloer eerst volledig is opgewarmd en afgekoeld volgens het opstookprotocol. Pvc-vloeren kunnen in de badkamer ook, maar de meeste fabrikanten stellen een maximale vloertemperatuur van 27 °C en vragen om een egalisatielaag van minimaal 5 mm over een elektrische mat.

Onder bad en douche

Onder een vast bad of een douchebak leggen wij geen vloerverwarming: de warmte komt daar niet in de ruimte en bij een bad warmt u het badwater onnodig op. Onder een inloopdouche met tegelvloer of gietvloer kan het wél, en dat is precies waar de meeste mensen het waarderen. Bij een elektrische mat moet de fabrikant het gebruik in de douchezone toestaan en ligt de aansluiting met de vloersensor altijd buiten de natte zone. Bij water is er geen beperking, de slang ligt onder de waterdichte laag.

Opbouwhoogte en deuren

Een elektrische mat bouwt met de egalisatielaag 3 tot 5 mm op, wat vrijwel altijd binnen de speling van de deur valt. Frezen bouwt niets op. Een nieuwe dekvloer met leidingen vraagt 6 tot 8 cm en is alleen haalbaar als de oude dekvloer eruit gaat of de badkamer een opstap mag krijgen. Droogbouwsystemen op een houten vloer zitten daar met 2 tot 3,5 cm tussenin en vragen meestal om het inkorten van de deur.

Vloerverwarming badkamer aanleggen: zo verloopt het binnen een renovatie

Vloerverwarming is nooit een losse klus in een badkamer die verder blijft zoals hij is: de vloerafwerking moet er altijd af en opnieuw op. Daarom plannen wij vloerverwarming vrijwel altijd mee in een badkamerverbouwing of een nieuwe badkamervloer. De volgorde:

  1. Opname en keuze systeem – wij meten de dekvloer (dikte, materiaal, vlakheid), bepalen het warmteverlies en adviseren elektrisch, frezen of nieuwe dekvloer. U krijgt één vaste prijs.
  2. Sloop oude vloerafwerking – tegels of gietvloer eraf, lijmresten verwijderen, vloer stofvrij. Bij een nieuwe dekvloer gaat ook de oude dekvloer eruit.
  3. Leidingen en afvoeren – nieuwe waterleidingen en de douche-afvoer worden gelegd vóór de vloerverwarming, zodat er later nooit door de verwarming geboord hoeft te worden.
  4. Vloerverwarming aanbrengen – elektrische mat uitrollen en in egaline leggen (halve dag), sleuven frezen en slang leggen (één dag), of leidingen op noppenplaat en nieuwe dekvloer storten (één dag plus droogtijd).
  5. Drukproef of weerstandsmeting – water wordt afgeperst, een elektrische mat wordt doorgemeten vóór en ná het leggen van de afwerking. Dit staat in ons opleverrapport.
  6. Waterdichting en afwerking – kimband, waterdichte laag in de douchezone, daarna tegels of gietvloer.
  7. Aansluiten en inregelen – thermostaat of verdeler aansluiten, opstookprotocol doorlopen (bij gietvloer en nieuwe dekvloer verplicht), uitleg bediening.

Binnen een complete renovatie kost de vloerverwarming één extra werkdag; bij een elektrische mat vaak niet meer dan een halve dag. Wie alleen de vloer laat vervangen, heeft de badkamer twee tot vier dagen niet beschikbaar, afhankelijk van de uitharding van egaline en tegellijm. Een nieuwe dekvloer met watergevoerde leidingen vraagt twee tot vier weken droogtijd vóór de tegels erop kunnen; dat plannen wij in de renovatieplanning in.

Badkamer renovatie met nieuwe tegelvloer op vloerverwarming, inloopdouche met glazen wand en wastafelmeubel

Zelf doen of laten doen?

Een elektrische verwarmingsmat wordt in bouwmarkten verkocht als doe-het-zelfproduct en het uitrollen is inderdaad geen hogere wiskunde. De risico's zitten in de stappen eromheen: de ondergrond, de egaline, de vloersensor en vooral de elektrische aansluiting. In de badkamer moet de mat via een aardlekschakelaar van 30 mA worden aangesloten en gelden de zone-eisen uit de NEN 1010; de meeste fabrikanten vervallen de garantie als de aansluiting niet door een erkend installateur is gedaan. Frezen en een nieuwe dekvloer zijn geen doe-het-zelfwerk: de freesmachine, het afpersen en het inregelen vragen om specialistisch gereedschap en ervaring.

Badkamer 6 m²Zelf doen (materiaal)Laten doen (all-in)Verschil
Elektrische mat + thermostaat + egaline€350 – €550€650 – €950€300 – €400, waarvan ± €120 aansluiten door installateur sowieso nodig
Water gefreesdNiet mogelijk€600 – €1.000—
Water in nieuwe dekvloerLeidingen zelf leggen is mogelijk (€250 – €400 materiaal), storten en aansluiten niet€650 – €1.150€200 – €350

Onze eerlijke afweging: wie zelf tegelt en handig is, bespaart met een elektrische mat een paar honderd euro, mits de aansluiting door een installateur gebeurt. Laat u de vloer toch door ons tegelen, dan is de meerprijs voor het leggen van de mat klein en valt die binnen de garantie op de hele vloer. Dat laatste is het argument dat voor de meeste klanten de doorslag geeft: één partij die verantwoordelijk is voor vloerverwarming, waterdichting én tegelwerk.

Nadelen en aandachtspunten

Vloerverwarming in de badkamer heeft weinig echte nadelen, maar er zijn vier punten waar u vooraf over nadenkt. Traagheid: een watergevoerde vloer heeft één tot vier uur nodig om op te warmen; wie 's ochtends om zeven uur een warme vloer wil, programmeert de thermostaat of laat de vloer in de winter op een lage basistemperatuur staan. Een elektrische mat is in een kwartier warm en kent dit nadeel niet. Verbruik: elektrisch is per kWh duur; voor comfortwarmte in een kleine badkamer is dat te overzien, als hoofdverwarming niet. Reparatie: een defect in een mat of slang onder de tegels betekent lokaal tegels verwijderen. Met een weerstandsmeting of drukproef vóór het tegelen en een foto van het legplan in uw dossier is een defect zeldzaam en precies te lokaliseren. Vloerafwerking: houten vloeren en sommige pvc-vloeren verdragen geen hoge vloertemperatuur; in de badkamer is dat zelden een probleem, omdat tegels en gietvloer de standaard zijn.

Wat wij adviseren in 2026

Voor een badkamer tot 6 m² die gerenoveerd wordt zonder de dekvloer te slopen, is een elektrische verwarmingsmat in negen van de tien gevallen de beste keuze: lage aanlegkosten, snel warm, geen opbouw en in een halve dag gelegd. Blijft de dekvloer liggen maar wilt u de radiator kwijt of heeft u een warmtepomp, dan is frezen de betere investering. Gaat de hele vloer eruit, dan leggen wij watergevoerde vloerverwarming in de nieuwe dekvloer en sluiten die aan op uw cv of warmtepomp. In alle gevallen geldt: eerst leidingen en afvoer, dan verwarming, dan waterdichting en pas daarna de afwerking. En altijd één vaste prijs vooraf.

Veelgestelde vragen

Veelgestelde vragen over vloerverwarming in de badkamer

Hoeveel kost vloerverwarming in de badkamer?

In 2026 kost een elektrische verwarmingsmat in een badkamer van 6 m² €650 – €950 all-in, inclusief thermostaat en aansluiten. Watergevoerde vloerverwarming die in de bestaande dekvloer wordt gefreesd kost €600 – €1.000 inclusief verdeler en aansluiten op de cv. Leidingen in een nieuwe dekvloer kosten €650 – €1.150. Daar komt altijd de nieuwe vloerafwerking bij: tegels €80 – €150 per m² of een gietvloer €110 – €180 per m².

Elektrische of watergevoerde vloerverwarming in de badkamer: wat is beter?

Voor comfortwarmte in een kleine badkamer (tot ± 6 m²) zonder sloop van de dekvloer is een elektrische mat de beste keuze: goedkoper in aanleg, in een kwartier warm en 3 – 5 mm dun. Moet de vloer de radiator vervangen, heeft u een warmtepomp of is de badkamer groter dan 8 m², dan wint watergevoerd op verbruik: ongeveer de helft tot een derde van de stookkosten van een elektrische mat.

Wat kost vloerverwarming in de badkamer per maand aan energie?

Een elektrische mat van 150 W/m² in een badkamer van 6 m² die drie uur per dag op comforttemperatuur staat, kost bij €0,30 per kWh ongeveer €10 – €14 per maand in het stookseizoen. Een watergevoerd systeem op een cv-ketel kost in dezelfde situatie €4 – €7 per maand en op een warmtepomp €3 – €5. Staat de elektrische mat de hele dag aan in een slecht geïsoleerde badkamer, dan kan het verbruik verdubbelen.

Kan de radiator weg als ik vloerverwarming in de badkamer neem?

Vaak wel. Een goed geïsoleerde badkamer verliest 60 – 80 W per m²; watergevoerde vloerverwarming levert 80 – 100 W per m² en een elektrische mat 150 – 200 W per m². Bij een badkamer op een buitenhoek, onder een plat dak of met een grote raampartij kan het warmteverlies oplopen tot 120 W per m² en adviseren wij een kleine (handdoek)radiator te houden. Wij rekenen het warmteverlies in de offerte voor u door.

Kan vloerverwarming onder de douche en onder het bad?

Onder een inloopdouche met tegels of gietvloer kan het en wordt het ook het meest gewaardeerd. Bij een elektrische mat moet de fabrikant gebruik in de douchezone toestaan en ligt de aansluiting buiten de natte zone; bij water ligt de slang onder de waterdichte laag en is er geen beperking. Onder een vast bad of een douchebak leggen wij geen vloerverwarming: de warmte komt daar niet in de ruimte.

Hoeveel bouwt vloerverwarming in de badkamer op?

Een elektrische mat met egaline bouwt 3 – 5 mm op, frezen in de bestaande dekvloer 0 mm, een droogbouwsysteem op een houten vloer 20 – 35 mm en een nieuwe dekvloer met leidingen 60 – 80 mm. Daar komt de tegel- of gietvloer bij. Bij de mat en bij frezen hoeven deuren vrijwel nooit ingekort te worden.

Hoe lang duurt het aanleggen van vloerverwarming in een badkamer?

Een elektrische mat is in een halve dag gelegd, frezen en slang leggen kost één dag, leidingen op noppenplaat met een nieuwe dekvloer één dag plus twee tot vier weken droogtijd voordat er getegeld kan worden. Binnen een complete badkamerrenovatie betekent vloerverwarming dus meestal één extra werkdag; bij een losse vloervervanging is de badkamer twee tot vier dagen niet bruikbaar.

Kan ik vloerverwarming in de badkamer zelf aanleggen?

Een elektrische mat uitrollen kan zelf, maar de aansluiting moet in de badkamer via een aardlekschakelaar van 30 mA door een erkend installateur gebeuren, anders vervalt de garantie. Zelf doen bespaart in een badkamer van 6 m² ongeveer €300 – €400 tegenover all-in laten leggen. Frezen en een nieuwe dekvloer met watergevoerde leidingen zijn geen doe-het-zelfwerk vanwege de freesmachine, het afpersen en het inregelen.

Ook interessant

Elektrische vloerverwarming badkamer

Kosten per m², stroomverbruik per maand, aanleggen in 7 stappen en de eisen voor de douchezone.

Lees meer →

Vloerverwarming frezen

Watergevoerde vloerverwarming in de bestaande dekvloer: €35 – €45 per m², geen ophoging, in één dag.

Lees meer →

Badkamer renovatie kosten 2026

Alle prijstabellen per formaat, stijl en onderdeel: het startpunt voor uw budget.

Lees meer →

Weten welk vloerverwarmingssysteem bij uw badkamer past?

Vraag een gratis offerte aan. Wij meten de dekvloer en het warmteverlies, adviseren eerlijk tussen elektrisch, frezen of een nieuwe dekvloer en u ontvangt één vaste prijs voor vloerverwarming, waterdichting én de nieuwe vloer.

Gratis offerte aanvragen
Gratis & vrijblijvend

Vraag uw gratis offerte aan

Vertel ons kort over uw badkamer en ontvang een vrijblijvende prijsindicatie. Transparant, zonder verplichtingen.

  • Vaste all-in prijzen, geen verrassingen
  • Werkzaam in heel Nederland

Liever direct contact? Mail naar info@debadkamerrenovatie.nl.

Gratis offerte aanvragen

3 korte vragen · gratis · vrijblijvend

Kies eerst het type project.

Vul uw postcode en plaats in.

Vul naam, telefoon en een geldig e-mailadres in, en ga akkoord met het delen van uw aanvraag.

Gratis en vrijblijvend. Uw gegevens worden gebruikt om uw aanvraag te behandelen en gedeeld met de aangesloten renovatiepartner die uw offerte verzorgt — zie onze privacyverklaring.

✓

Aanvraag ontvangen!

Bedankt. U ontvangt van ons een vrijblijvende prijsindicatie.

Gratis offerte →